Kilka słów o Augmented Reality
Rzeczywistość rozszerzona to atrakcja stworzona z myślą o wydarzeniach, których organizatorzy chcą zaskoczyć swoich gości ciekawą aplikacją łączącą świat rzeczywisty, z animowanym światem 3D.
Jak to działa?
Rozwiązanie stworzone zostało w oparciu o system markerów naniesionych na dowolne nośniki. Mogą to być: koszulka, czapka, kartka – w zasadzie każda dowolna powierzchnia, którą będzie mogła wyraźnie „zobaczyć” kamera. Medium odpowiedzialnym za wyświetlanie obrazu może być monitor plazmowy / LCD / LED, projektor + ekran, ściana z monitorów bezszwowych, a nawet telebim diodowy. Dobór nośnika uzależniony jest od miejsca oraz skali obsługiwanego wydarzenia.
Zasada działania systemu polega na wprowadzeniu w pole widzenia kamery i podłączonego do niej komputera wcześniej zakodowanego w pamięci specyficznego i unikalnego kształtu nazywanego markerem. Kamera śledzi ruch markera w swoim polu widzenia, a komputer w jego miejsce wyświetla generowany w czasie rzeczywistym obiekt 3D. Jest to widoczne w czasie rzeczywistym na nośniku obrazu (projektor / monitor / telebim).
Rzeczywistość rozszerzona w akcji:
Gdzie warto zastosować to rozwiązanie?
Przykładowym zastosowaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości może być losowanie nagród na evencie, na którym każdy z uczestników dostaje przedmiot oznaczony markerem (może to być np. zaproszenie). Osoba przechodzi przez pole widzenia kamery i w miejscu rozpoznanego markera pojawiają się przedmioty związane z brandingiem klienta.
Wygrywające markery mogą zostać oznaczone np. wybuchającymi dookoła nich kolorowymi fajerwerkami, a wszystko to widać na ekranie umieszczonym w centralnym miejscu eventu, na wielu ekranach plazmowych bądź projekcjach.